Tynki maszynowe – rodzaje, koszty i zalety

 

Tynki maszynowe to nasza specjalność. My wykonujemy głównie lekkie gipsowe, ale w artykule opisujemy wszystkie rodzaje i wyjaśniamy, jak się je nakłada. Przeczytacie o:

– rodzajach i właściwościach tynków maszynowych,

– tym, jak się przygotować do tynkowania,

– zaletach tynków nakładanych maszynowo.

Rodzaje i właściwości tynków maszynowych

 

Tynki dzieli się na tradycyjne i maszynowe – różni je sposób nakładania i skład zaprawy. W tym artykule zajmiemy się tynkami maszynowymi. Powstają one ze zmieszania suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w agregacie tynkarskim. Kiedy wszystko jest gotowe, nakłada się je na ściany za pomocą pistoletów natryskowych. Ta metoda, w porównaniu do tradycyjnych z użyciem piasku, wapna i betoniarki skraca czas pracy nawet czterokrotnie.

Tynki maszynowe to obecnie najpopularniejsza metoda wykańczania ścian i sufitów.

Kiedy można zacząć tynkowanie?

Wtedy, kiedy nasza budowa dojdzie do stanu surowego zamkniętego. Budynek musi mieć dach, stolarkę okienną i drzwi, a także powinno być gotowe ogrzewanie, elektryka oraz instalacja wodno-kanalizacyjna. Ważna jest też temperatura – to minimum pięć stopni na plusie. Dobrze też, żeby minął co najmniej miesiąc od wymurowania ścian. Czas ten wydłuża się do 90 dni w przypadku ścian żelbetowych.

Jak się przygotować do prac tynkarskich?

Mury należy oczyścić z pyłu, podłogi zagruntować, jeśli są silnie chłonne, stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Dodatkowo dobrze jest też  osadzić narożniki wewnętrzne. Jeśli planujemy prace z użyciem tynku wapiennego lub cementowo-wapiennego należy pokryć je warstwą szczepną. No i po tym wszystkim można śmiało zaczynać tynkowanie.

Zalety tynków maszynowych

– jednakowa jakość tynku. Jednorodna mieszanka powstająca w agregacie ma identyczne właściwości na wszystkich powierzchniach. Jakość przy użyciu betoniarki może być inna w każdej przygotowanej partii materiału.

– szybkość wykonania. Jeśli tynkujecie dom, niezbyt duży, tradycyjnymi metodami, to może to zająć nawet dwa miesiące. Ekipie z agregatem tynkarskim zajmie to około dwóch tygodni.

– cena. Oszczędzamy na krótszym czasie pracy, bo ceny tynkowania tradycyjnego i maszynowego są dość podobne.

W kolejnym materiale zajmiemy się rodzajami tynków.